Ny vecka - brudklänningar och födelsedag
Hej på er!
Helgen har varit, minst sagt, intensiv. Lördagen bjöd på den sista arbetsdagen av sju och därefter var det bara att ladda om inför en tjejkväll med Champagne-Pong och snicksnack. Det känns som att det var väldigt längesedan jag var iväg på någonting sådant, så det var verkligen kul. Igår var jag ledig, men det blev ingen vila för det för på agendan stod det babyshower. Min vän, Felicia, lurades ut ur huset och hennes närmsta hade förberett massor. Det dekorerades med ballonger och girlanger och dukades fram salladsbuffé och mängder med goda tårtor och kakor. Det blev succé! Det var lagom mycket lekar och aktiviteter, väldigt god mat och framförallt - Felicia anade ingenting och blev väldigt positivt överraskad. Fantastiskt kul, men det var total knock out när jag kom hem.
Även dagen idag har varit någonting utöver det vanliga. Imorse begav jag mig till Malmö för att möta upp min bästis. Vi skulle titta på brudklänningar då hon gifter sig i sommar. Det var allt lite pirrigt måste jag säga! Tyvärr hittade vi inte rätt idag, men vi får ta och spana in lite andra butiker också. Jag har fått tips om ett ställe i Helsingborg som ska vara riktigt bra. Efter klänningsprovningen hann vi även med lite lunch innan det var dags för mig att åka till jobbet en stund.
Det blev en liten update på vad jag har haft för mig senaste dagarna. Next up - en genomgång av hur veckan som kommer ser ut.
Måndag: Som sagt, provning av klänningar, lunch med vänner och jobb.
Tisdag: Ledig!
Onsdag: Jobb och födelsedagsmiddag för pappa
Torsdag: Massage och jobb
Fredag: Kvalitetstid med min syster
Lördag: Ledig. Ambitionen är att vara moraliskt stöd (läs kontrollant) åt mamma när jag skickar ut henne på spindeljakt i min klädkammare. I lördags morse satt den största spindeln jag någonsin sett på väggen där inne, så jag vägrar att gå in där innan vi säkerställt att han är borta. Har vi inte fått tag i honom innan lördag så får det bli ett projekt då.
Söndag: Jobb
Har ni några roliga planer i veckan?

Jag skall inte göra så mycket i veckan, skall ha sonen två dagar, sedan är det handboll på fredag.