september 2020 | Anna Skärblom
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
    • Profil
    • Kategorier
      • Blogglistor
      • Bullet Journal
      • Böcker
      • Evenemang
      • Event
      • Fem fakta om mig
      • Fotboll
      • Fotografi
      • Idrotten - intresse och skräck
      • Inredning
      • Inspiration
      • Julklappstips
      • Kläder
      • LM Event
      • Livsstil
      • Mat
      • Mina Bloggvänner
      • Mina Favoriter
      • Mode
      • Musik
      • Naglar
      • Polen 2018
      • Recept
      • Resor
      • Samarbeten
      • Shopping
      • Skönhet
      • Sminkning - Bal
      • Tankar
      • Träning
      • Tävling
      • Upplevelser
      • Utbildning till nagelterapeut
    • Arkiv
      • januari 2021
      • december 2020
      • november 2020
      • oktober 2020
      • september 2020
      • augusti 2020
      • juni 2020
      • maj 2020
      • april 2020
      • mars 2020
      • februari 2020
      • januari 2020
      • december 2019
      • oktober 2019
      • september 2019
      • augusti 2019
      • juli 2019
      • juni 2019
      • maj 2019
      • april 2019
      • mars 2019
      • februari 2019
      • januari 2019
      • december 2018
      • november 2018
      • oktober 2018
      • september 2018
      • augusti 2018
      • juli 2018
      • juni 2018
      • maj 2018
      • april 2018
      • mars 2018
      • februari 2018
      • januari 2018
      • december 2017
      • november 2017
      • oktober 2017
      • september 2017
      • augusti 2017
      • juli 2017
      • juni 2017
      • maj 2017
      • april 2017
      • mars 2017
      • februari 2017
      • januari 2017
      • december 2016
      • november 2016
      • oktober 2016
      • september 2016
      • augusti 2016
      • juli 2016
      • juni 2016
    • Samarbeten
      AnnaSkarblom
      AnnaSkarblom
      31 år, Staffanstorp

      Egenföretagare och konsult. Fotboll och glitter. Absolut inget lokalsinne.



      KONTAKT:
      contact@annaskarblom.se

      Sök

      • Bloglovin
      • Instagram
      • Nouw
      • Snapchat
      • Twitter

      Arkiv

      • januari 2021
      • december 2020
      • november 2020
      • oktober 2020
      • september 2020
      • augusti 2020

      Kategorier

      • Blogglistor
      • Bullet Journal
      • Böcker
      • Evenemang
      • Event
      • Fem fakta om mig
      • Fotboll
      • Fotografi
      • Idrotten - intresse och skräck
      • Inredning
      • Inspiration
      • Julklappstips
      • Kläder
      • LM Event
      • Livsstil
      • Mat
      • Mina Bloggvänner
      • Mina Favoriter
      • Mode
      • Musik
      • Naglar
      • Polen 2018
      • Recept
      • Resor
      • Samarbeten
      • Shopping
      • Skönhet
      • Sminkning - Bal
      • Tankar
      • Träning
      • Tävling
      • Upplevelser
      • Utbildning till nagelterapeut

      Prenumerera

      • Follow

      Instagram @annaskarblom

      Storfavoriten på salongen just nu

      tisdag 29 september 2020, 10:43

      Inlägget innehåller marknadsföring för mitt eget företag, Beauty by Anna S

      Hej kompisar!


      En sista minuten-avbokning och jag slår nog personligt rekord i lång lunch idag, på nästan sju timmar. Inte världens roligaste, men ganska bra med sådana dagar ibland så hinner man med lite pyssel utan att stressa eller känna att det tar tid från annat. Att starta en film och göra lite naglar på min låtsashand för att få lite nytt marknadsföringsunderlag känns väldigt lockande just nu.

      Jag gillar årstidsskiftena på salongen, när valet av färger börjar att förändras hos kunderna. En del håller ihärdigt fast vid att "vi hinner en sista omgång sommarfärger innan det är dags för hösten" (för ungefär tredje gången) och andra har börjat svänga över sedan länge. Just nu är favoriten bland mina kunder solklar - svart! I alla möjliga varianter med glitter, kristaller, högglansiga och matta, men svart ska det vara. Det kan hända att jag är lite skyldig till det eftersom jag själv snöat in på svarta naglar just nu, så när någon frågat om råd så har mitt svar blivit "svart är ju snyggt..." och så har vi tagit det därifrån. Naglarna på bilden nedan gjorde jag i en version på min kompis, men vi glömde ta bild så jag återskapade dem på min övningshand för att fotografera. Gårdagens sista kund hann inte ens komma in i rummet förrän hon pekade på handen och sa "dem tar vi", så nog är det fler än jag som verkligen dras till det svarta.

      Nu ska jag bara välja ut en bra film att se och sedan bege mig tillbaka in i salongen för att hitta en ny färg att göra någonting fint på övningshanden med.

      Hur har ni det idag?

      Anna

      Instagram / Bloglovin / Facebook

      • Skönhet, Naglar
      • (1)

      Gillar

      Kommentarer

      Veckan som gått - födelsedag och Disney+

      söndag 27 september 2020, 20:06

      Hej där!


      En väldigt lugn helg får avsluta den här veckan. Jag hade satt av helgen som ledig för att kunna fira min födelsedag om andan föll på, men när helgen väl kom så var energin helt slut så istället har jag spenderat så mycket tid som möjligt i soffan för att försöka komma ner lite i varv. Trots en trött helg finns det lite att sammanfatta från veckan som gått.


      Veckans bästa - Det blev inget födelsedagsfirande i helgen, däremot i torsdags (på den riktiga dagen) blev det god middag och tårta med mamma, pappa, syskonen och mormor. Och hundarna såklart. Precis lagom!

      Veckans godaste - Tårtan i torsdags. En klassisk gräddtårta med vaniljkräm och hallon. Precis som jag vill ha det! De andra i familjen väljer oftast andra efterrätter på sina födelsedagar numera, så jag får passa på den gången om året som jag bestämmer.

      Veckans mest lästa - Det mest lästa inlägget den här veckan var, inte helt otippat, mitt inlägg om det nya projektet på salongen.

      Veckans jobbigaste - Tröttheten nu de senaste dagarna.

      Veckans roligaste - I veckan hade jag besök på salongen av min kompis Alexandra, som också är utbildad makeup artist. Vi kollade igenom alla produkter som jag fått in från Inglot och diskuterade lite vad jag ska satsa på härnäst. Så roligt att få prata med någon opartisk, men lika engagerad som jag själv i det här.

      Veckans favorit - Disney+! Min syster skaffade det inför förra helgen, så sysselsättningen under lediga stunder har varit att titta på gamla favoriter som Den lilla sjöjungfrun och Räddningspatrullen.

      Hur har er vecka varit?

      Anna

      Instagram / Bloglovin / Facebook

      • (1)

      Gillar

      Kommentarer

      Nyp mig i armen

      tisdag 22 september 2020, 13:32

      Inlägget innehåller marknadsföring för mitt eget företag, Beauty by Anna S

      Hej kompisar!

      Äntligen är allting på plats för mitt senaste projekt på jobbet och igår kunde jag släppa nyheten på företagets sociala medier. Jag har blivit återförsäljare för sminkmärket Inglot! (För er som inte känner till Inglot finns lite mer info under bilderna i detta inlägg)

      Första gången jag på riktigt kom i kontakt med Inglot som varumärke var under en reas till Polen för två år sedan. Jag hade hört talas lite löst om dem, men inte provat några produkter. Under en utflykt i Gdansk fick vi syn på en liten pop up store på ett litet torg. Väl där inne var det kärlek vid första ögonkastet och deras produkter har funnits i min makeupväska sedan dess. Framför deras Pure Pigment, som är det perfekta mellantinget mellan glitter och skimmer till ögonen, har varit en succé till alla brudsminkningar för att ge dem det där lilla extra.

      Under sommaren fick jag genom min vän, Josefin, veta att de som sköter distributionen för Inglot i Sverige och Danmark håller till bara ett par hundra meter från min salong och att de skulle kunna tänka sig ett samarbete. Ett mail iväg och sen var processen igång. Det har varit många sömnlösa nätter då jag legat och funderat över vilka produkter jag ska ta in, vilka event jag ska hålla, vad jag skulle kunna ha för alternativ på kursupplägg...

      För ungefär en vecka sedan fick jag min makeupstation på plats och ett par små rådgivningar har jag hunnit att ha. Jag är så fruktansvärt taggad på att dra igång det här på allvar nu. Ärligt talat känns det fortfarande ganska overkligt.

      Inglot är ett polskt sminkmärke som erbjuder ett väldigt brett sortiment av högkvalitativa produkter till ett bra pris. Framför allt är de kända för sitt Freedom System som låter dig skräddarsy den perfekta paletten för dina önskemål och behov.

      Inglot kan ses på stora evenemang runt om i världen, från catwalks under Fashion Week till uppsättningar av TV och Broadway-musikaler, så som The Lion King, The last Ship av den legendatiske Sting samt Cripple av Inishmaan

      Produkterna testas inte på djur och det finns ett stort utbud av helt veganska produkter.


      Anna

      Instagram / Bloglovin / Facebook

      • Skönhet
      • (3)

      Gillar

      Kommentarer

      AnnaSkarblom

      • Gå till Profil
      • Gå till Startsidan
      • Gå till RSS
      • Gå till Sitemap

      Blogga på Nouw

      • Skapa konto
      • Tjäna pengar på din blogg
      • Tagga produkter med Metapic
      • Flytta din blogg till Nouw

      Bloggar

      • Allmänt
      • Annat
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Hästar & ridsport
      • Mat & recept
      • Mode
      • Personligt
      • Resor & utland
      • Sport
      • Träning & hälsa

      Nouw

      • Magazine
      • Allmänna villkor
      • Sekretesspolicy
      • Kakor
      • Kontakta oss
      • Hjälp
      • Driftinformation
      • Build: 2021-02-15 15:41